Škoda Yeti s elektricky posuvnými bočními dveřmi a kompletní úpravou řízení

Do Škody Yeti jsme namontovali elektricky posuvné boční dveře pro snadné nakládání skládacího invalidního vozíku a dále kompletní ruční ovládání řízení – kruhový plyn, pákovou brzdu a automaticky ovládanou spojku.

Elektricky posuvné dveře se vyrábí vždy na míru podle konkrétního typu vozidla. Konstrukční řešení od společnosti Handytech, jejichž jsme výhradním zástupcem pro ČR, má několik výhod. Tou hlavní je zachování původní dveřní výplně, úpravu lze tedy kdykoliv vrátit do původního stavu. Z hlediska bezpečnosti nehrozí náhodné otevření dveří, protože elektromotor přes rameno blokuje jakýkoliv pohyb dveří. Ovládací tlačítka jsme v tomto případě umístili z boční strany palubní desky, aby je měl řidič pohodlně v dosahu pravé ruky. Páka u podlahy pod sedadlem řidiče slouží pro nouzové odjištění dveří v případě, kdy by se například vybila baterie vozu nebo došlo k poškození elektroniky.

Jelikož se jedná o typického zástupce modelu Yeti, tedy základní motor 1,2 TSI s manuální převodovkou, provedli jsme současně kompletní přestavbu na ruční řízení. Kruhovému plynu Handytech Speed-Up a mechanické pákové brzdě Handytech HT-Push proto sekunduje automatické ovládání spojky Guidosimplex Syncro Drive.

Ovládání spojky Syncro Drive se aktivuje tlačítkem na krabičce před řadicí pákou. Po spuštění systému dojde k samočinnému „vyšlápnutí“ spojky. Spojka je rozpojená vždy, když auto stojí nebo hrozí jeho zastavení. Při rozjezdu se automaticky plynule spíná, a nahrazuje tak práci levé nohy. K rozpojení spojky pro přeřazení dojde vždy, když řidič rukou překryje čidlo na řadicí páce.

Elektronický kruhový plyn se spouští červeným kulatým tlačítkem s podsvícením, k tomu lze hranatým tlačítkem aktivovat režim Park, kdy jsou pro snadnější manévrování při parkování citlivost kroužku a maximální dosažitelný výkon motoru omezeny. Tlačítko zcela vlevo je specialitou na přání zákazníka, který má potíže zabrat silou při otáčení pravého zápěstí. Pro nastartování motoru proto může použít tlačítko místo poslední polohy klíčku ve spínací skříňce.

Mechanická páková brzda je nejspolehlivějším a nejkompaktnějším řešením. Páka vertikálního typu zachovává možnost nastavit volant a v interiéru zabírá minimální prostor. Z levé strany je aretace brzdy pro zajištění vozu například před startem nebo při změně směru jízdy.